W XXI wieku dbamy nie tylko o swoje zdrowie i wygląd, ale także nasze otoczenie. Wiemy, że przez intensywną eksploatację środowiska naturalnego klimat się zmienia. Z tego względu na całym świecie podejmujemy się szeregu inicjatyw mających za zadanie zmniejszyć zanieczyszczenie, obniżyć produkcję odpadów czy zachować więcej terenów zielonych.

Jednym z rozwiązań życia „eko”, czyli w zgodzie z naturą, jest właśnie wykorzystanie tego, co zazwyczaj byśmy po prostu wyrzucili. I właśnie takim cennym produktem są pestki owoców, które mogą służyć jako biopaliwo, pasza dla zwierząt, a także źródło składników odżywczych takich jak np. fitosterole, witaminy czy kwasy tłuszczowe. Pestki moreli są wykorzystywane do produkcji oleju z pestek moreli, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym, jak i spożywczym. Stanowi on źródłem składników odżywczych o właściwościach nawilżających i antyoksydacyjnych.

Olejek z pestek moreli – dla kogo?

Olej morelowy, z uwagi na swoje właściwości nawilżające, jest polecany przede wszystkim tym, którzy borykają się z problemem suchej i przemęczonej skóry, a także suchych i łamliwych włosów. Jednakże, dzięki temu, że cechuje się on również dużą zawartością antyoksydantów, stanowi wartościowy produkt w kuchni i w kosmetyczce każdego z nas!

Przeciwutleniacze, czyli substancje neutralizujące wolne rodniki tlenowe, a także cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tym oleju, spowalniają proces starzenia, obniżają stan zapalny i zmniejszają ryzyko wielu chorób, np. układu krążenia czy chorób nowotworowych.

To, co warto podkreślić to fakt, że pestki moreli, które pozostały po spożyciu owoców, nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania przez nas w domowych warunkach z uwagi na to, że są one źródłem amigdaliny, która trawiona w przewodzie pokarmowym człowieka jest toksyczna.

Olejek z pestek moreli – dla kogo?

Właściwości lecznicze oleju z pestek moreli

Jak wskazują materiały źródłowe, w przeszłości olej morelowy był wykorzystywany w leczeniu różnych schorzeń takich jak: trądzik pospolity, łupież, a także kaszel, astma i zaparcia. Eksperci twierdzą, że olejek eteryczny wyprodukowany na bazie pestek z moreli ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Olej z pestek moreli jest źródłem licznych cennych składników odżywczych, pośród których należy wymienić:

  • witaminę E;
  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Biorąc pod uwagę profil składników odżywczych oleju morelowego, okazuje się, że znajduje on swoje zastosowanie we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, w tym także chorób dietozależnych takich jak np. choroby układu krążenia.

Wynika to z tego, że fitosterole obecne w tym oleju mają zdolność do poprawy profilu lipidowego krwi, to znaczy obniżania podniesionego poziomu cholesterolu ogółem i frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Co więcej, kwasy tłuszczowe obecne w tym oleju to właśnie te tłuszcze, których potrzebujemy w diecie dla serca. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które zastępując nasycone kwasy tłuszczowe, spowalniają rozwój miażdżycy, zmniejszają ryzyko udaru mózgu i zwału serca.

Właściwości lecznicze oleju z pestek moreli

Zastosowanie kosmetyczne oleju z pestek moreli

Olej z pestek moreli znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Nasza skóra i włosy zniszczone słońcem lub wysuszone przez ogrzewanie nierzadko potrzebują wsparcia. Jednym z rozwiązań może być właśnie olej z pestek moreli, który cechuje się dużą zawartością substancji nawilżających, jakimi się zdrowe tłuszcze. Ich zawartość w nasionach z moreli sięga 40 – 50%. Główne kwasy tłuszczowe obecne w tym oleju to zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas oleinowy i linolowy, należące kwasów tłuszczowych omega – 9 i omega – 6.

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA OMEGA 3

jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 pomagających w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i dzięki temu wspiera zdrowe serca. Posiada doskonale walory smakowe i świetnie nadaje się również do celów kulinarnych.
ZOBACZ

Olej z pestek moreli na włosy

Olej z pestek moreli znajduje swoje zastosowanie nie tylko jako substancja nawilżająca przesuszone i łamliwe włosy, ale także jako środek dbający o kondycję skóry głowy. Jak już wspomniano, w przeszłości był on wykorzystywany jako środek leczniczy na łupież.

Domowe rytuały, w których wykorzystujemy olej z pestek moreli, pozwalają wygładzić powierzchnię włosów i nadać im połysk. Zatem, chcąc skorzystać z zalet tego oleju, możesz dodać go do maseczki lub odżywki, którą zazwyczaj stosujesz do pielęgnacji włosów.

Olej z pestek moreli na twarz

Przesuszona i sucha skóra to problem wielu z nas. Latem intensywne promienie słońca, zimą ogrzewanie, przyczynia się do tego, że nasza skóra może stać się podrażniona, zaczerwieniona i przesuszona. Jeśli takie symptomy obserwujesz również u siebie, warto rozważyć ze skorzystania z naturalnych kosmetyków zawierających olej morelowy. W aptece możesz także poszukać oleju z pestek moreli, z którego możesz przyrządzić naturalne maseczki, peeling lub domowej roboty balsam. A wszystko to w duchu eko i zero waste!

Olejek z pestek moreli w kuchni

Z uwagi na to, iż olej z pestek z moreli jest cennym źródłem licznych substancji o potencjale antyoksydacyjnym np. witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, warto go używać na zimno, gdyż wiele z wyżej wymienionych substancji ulega zniszczeniu w wysokiej temperaturze. Z tego względu olej z moreli świetnie sprawdzi się, jeśli dodamy go do pasty na kanapki, skropimy nim pieczywo lub sałatkę. Możemy go także wykorzystać, przygotowując domowe sosy i dipy do maczania pieczywa lub warzyw.

Podsumowując, olej z pestek moreli to niewątpliwie cennych produkt w diecie i kosmetyczce każdego z nas. Jego właściwości nawilżające pozwalają na zadbanie o swoją skórę i włosy, a z kolei zdrowe tłuszcze i witaminy wspomagają nasze zdrowie od środka. Jednakże to, co warto podkreślić, to fakt, że włączenie tego produktu do swojego stylu życia, pozwoli nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także o otaczające nas środowisko naturalne, gdyż promuje ideę zero waste i wykorzystywanie odpadków.

Podsumowanie
Olej z pestek moreli - właściwości lecznicze i porady
Tytuł
Olej z pestek moreli - właściwości lecznicze i porady
Opis
Olej z pestek moreli to niewątpliwie cennych produkt w diecie i kosmetyczce każdego z nas. Jego właściwości nawilżające pozwalają na zadbanie o swoją skórę i włosy, a z kolei zdrowe tłuszcze i witaminy wspomagają nasze zdrowie od środka.
Autor
Wydawca
Poznaj się na tłuszczach
Logotyp