Nadciśnienie tętnicze uważane jest za chorobę XXI wieku. Problemy z wysokim ciśnieniem ma wiele osób na całym świecie, również w Polsce. Według badań już co trzeci dorosły Polak boryka się z tym schorzeniem. Duży wpływ na jej przebieg ma odpowiednia dieta – taka, która ograniczy nasycone kwasy tłuszczowe, sól i alkohol.

Nadciśnienie: czym jest i jak leczyć

Nadciśnienie tętnicze to choroba, której nie należy lekceważyć – w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Według wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), nadciśnienie tętnicze stwierdzamy w momencie, w którym pomiar ciśnienia – wykonywany po kilkunastominutowym odpoczynku – trzykrotnie wynosi 140/90 mm Hg lub powyżej tych wartości .

Jak leczyć nadciśnienie i jak działać prewencyjnie? Aby zmniejszyć problem należy przede wszystkim zacząć od zmiany stylu życia na taki, który wspomoże leczenie lub – w jakimś stopniu – zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby. Pamiętajmy, że taka zmiana jest konieczna. Zdrowy tryb życia jest tak samo ważny jak farmakoterapia. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, to pamiętajmy, żeby:

  • zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej;
  • zadbać o prawidłową masę ciała;
  • zaprzestać palenia tytoniu;
  • zachowywać odpowiednią dietę.

Podane powyżej zalecenia będą istotne także w momencie, w którym chcemy zapobiec możliwości wystąpienia nadciśnienia tętniczego, np. ze względu na epizody chorobowe w rodzinie. Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę, umówmy się na wizytę u lekarza, który zleci dalsze badania lub przepisze odpowiednie leki.

Nadciśnienie objawy

Zbyt wysokie ciśnienie nie daje jednoznacznych sygnałów. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą pomóc je zdiagnozować. Jedno sprawdzanie ciśnienia nie jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć choroby. Konieczne jest umiejętne badanie przeprowadzone co najmniej trzy razy  przez lekarza. Jednak jeżeli często odczuwasz zmęczenie, miewasz zawroty głowy czy często jesteś nerwowy, a dodatkowo zdarzały się przypadki nadciśnienia w rodzinie – skonsultuj się z lekarzem.

Nadciśnienie dieta

Tak jak zostało wspomniane powyżej, odpowiednia dieta jest niezbędna w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jest to jedna z wielu chorób, w której dieta ma bardzo duże znaczenie – zarówno w przypadku już zdiagnozowanej choroby, jak i w prewencji. Od czego zacząć zmiany? Przede wszystkim, kontrolować kaloryczność pokarmów i nie dopuścić do nadwagi czy otyłości brzusznej. Dodatkowo, zalecane jest spożywanie 4-5 porcji dziennie warzyw i innych pokarmów pochodzenia roślinnego.Z naszego jadłospisu powinniśmy wykreślić – a przynajmniej ograniczyć – sól i alkohol. Ich nadmierne spożycie sprzyja nadciśnieniu. Oprócz tego warto wziąć pod lupę tłuszcze, których nadmierna ilość jest niewskazana.

tłuszcze a nadciśnienie

Warto zatrzymać się przy kwestiach związanych ze spożyciem tłuszczów. Nie powinno się przesadzać z ilością tłustych potraw, ale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z tłuszczu w ogóle. W przypadku nadciśnienia tętniczego bardzo ważne jest spożywanie tłuszczów o odpowiednim profilu. Nie powinniśmy nadużywać nasyconych kwasów tłuszczowych i w miarę możliwości – zastępować je tymi nienasyconymi. Na szczególną uwagę zasługują wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, które są ważne w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA OMEGA 3

jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 pomagających w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i dzięki temu wspiera zdrowe serca. Posiada doskonale walory smakowe i świetnie nadaje się również do celów kulinarnych.
ZOBACZ

Wśród zaleceń znajdziemy więc zapis o unikaniu pokarmów o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych (smalec, masło, mięso), które niekorzystnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi, będącego przyczyną miażdżycy naczyń, a także nadciśnienia. Zamiast nich można użyć olejów roślinnych czy innych produktów, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe – jak np. ryby czy wysokiej jakości margaryny kubkowe.

 

Nadciśnienie dieta skuteczna

Przypisy

M. Bronkowska, H.Martynowicz, K. Żmich, A. Szuba, J. Biernat, Wybrane elementy stylu życia oraz wiedza żywieniowa otyłych osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, Nadciśnienie tętnicze 2009;13(4), s. 267

P. Jankowski, K. Kawecka-Jaszcz, M. Jastrzębski, Pierwotna prewencja nadciśnienia tętniczego u kobiet, Folia Cardiol. 2001, tom 8, supl. D, D25–D36 Copyright © 2001 Via Medica ISSN 1507–4145, s. 26

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2015 r. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, s. 10