Twoje dziecko idzie do szkoły, a ty znów zastanawiasz się co wrzucić mu do plecaka, aby posiłek w czasie przerwy był smaczny i pożywny? Przekąski do szkoły powinny być bogate w składniki, które dostarczą mu niezbędnych witamin i minerałów, a także substancje odżywcze takie jak: białko, pełnowartościowe węglowodany. Warto, aby przekąski uwzględniały także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.  

przekąski do szkoły

Kanapka nie musi być nudna. Zadbaj o to, aby była jak najbardziej kolorowa, zawierała ulubiony smak twojego malucha i połącz go ze zdrowymi dodatkami. Wybierz pełnoziarniste pieczywo, które będzie źródłem złożonych węglowodanów.

Najlepiej zrezygnuj ze źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli Twoje dziecko lubi wędliny i sery wybieraj te chudsze o niższej zawartości tłuszczu. Jeśli chcesz zadbać o zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych  dodaj do niej orzechy, awokado, nasiona. Możesz też zadbać o to na poziomie smarowidła, smarując pieczywo miękką margaryną kubkową. Jeśli chcesz wzbogacić dietę dziecka w kwasy DHA, możesz dodatkowo sięgnąć po miękką margarynę kubkową z dodatkiem bogatego w DHA oleju z mikroalg morskich.

Jeśli tradycyjna kanapka wydaje ci się być zbyt nudną propozycją dla dziecka przygotuj mini wrapy. Smarując placek dobrej jakości smarowidłem i zawijając w nim pozostałe składniki, które uwzględniłbyś w kanapce.

Sałatka bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe

To propozycja, która sprawdzi się szczególnie w przypadku starszych pociech, które są  znudzone kanapkami. Sałatka pozwoli połączyć wiele zdrowych niezbędnych w diecie dziecka składników . Jeśli chcesz, aby była źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dorzuć do niej awokado, orzechy lub delikatnie pokrop olejem rzepakowym bogatym w kwasy tłuszczowe omega-3.

Ryba do szkoły

Ryba na drugie śniadanie dla dziecka? Rybne przekąski do szkoły? Czemu nie! Ryby, oprócz dobrej jakości białka, zawierają dużo nienasyconych kwasów Omega 3, w tym kwasów DHA, które są niezbędne w rozwoju mózgu i wzroku. Aby dodatek ryby był nie tylko pożywny, ale i praktyczny może pojawić się w śniadaniu dziecka jako uzupełnienie wspomnianej sałatki lub kanapki.

Możesz zrobić także pastę z łososia lub tuńczyka, łącząc go dodatkowo z awokado.

Pudełko rozmaitości

Dobrym  pomysłem w przypadku małych niejadków będzie pudełko rozmaitości. Przygotuj lunchbox lub pudełko z przegródkami i wrzuć do nich: pokrojone owoce, np. jabłka, winogrona, awokado. Warzywa, np. paprykę, marchewkę lub białą rzodkiew oraz garść orzechów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dziecko będzie mogło dowolnie mieszać składniki lub przegryzać te, na które aktualnie ma ochotę.

Słodkie posiłki

Drugie śniadanie bez słodkości – w przypadku wielu dzieci jest niemożliwe. Baton – nie brzmi zbyt zdrowo, ale atrakcyjnie dla dzieci. Tymczasem przygotowując go w domu jako przekąski do szkoły, możesz zadbać o to, aby uwzględniał pożądane w diecie dziecka składniki i był bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak to zrobić?

Możesz wykorzystać do tego np. płatki migdałów, orzechy włoskie i pestki dyni, nasiona słonecznika i łączyć je z daktylami, żurawiną i innymi suszonymi owocami. Wystarczy, że zmieszasz wybrane składniki z miodem i uformujesz w batoniki. Skład batonika możesz za każdym razem modyfikować zwracając uwagę na to co lubi Twoje dziecko.

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA NEURO

zawiera olej z mikroalg morskich, który jest naturalnym źródłem kwasu DHA. Kwas DHA wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wzroku. Optima Neuro ma bardzo dobre walory smakowe i może być doskonałym uzupełnieniem diety w ten ważny dla naszego organizmu składnik.
ZOBACZ

Posiłki dla dziecka

Więcej na temat źródeł tłuszczu przeczytasz w artykule: Tłuszcz nie tylko widoczny.

Podsumowanie
5 sposobów na zdrowe przekąski do szkoły
Tytuł
5 sposobów na zdrowe przekąski do szkoły
Autor
Wydawca
Poznaj się na tłuszczach
Logotyp