Rafinacja to proces wykorzystywany w celu oczyszczenia oleju z substancji niekorzystnych pod względem funkcjonalnym i zdrowotnym.

Rafinacja – dlaczego olej?

Dlaczego rafinuje się olej? W wyniku rafinacji  olej pozbawiony zostaje np. metali ciężkich. Ołowiu, arsenu, rtęci czy kadmu oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), np. benzopirenu. Benzopiren który jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc jeśli był w czy na nasionach znajdzie się w oleju.

Dzięki rafinacji otrzymuje się w pełni bezpieczny, stabilny tłuszcz o wysokiej jakości, który, bez potrzeby użycia konserwantów, można długo przechowywać, nie obawiając się o utratę jego wartości.

rafinacja

Olej rafinowany, czyli jaki?

Olej rafinowany ma dłuższy termin przydatności do spożycia, ma wyższy punkt dymienia i można go wykorzystywać, np. do pieczenia czy smażenia w wysokich temperaturach.

W wyniku rafinacji olej staje się bezsmakowy i bezzapachowy – neutralny w stosunku do smaku i aromatu przygotowywanych potraw – ale nadal stanowi źródło korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych.

W ten sposób nabiera uniwersalnego zastosowania w kuchni – nadaje się zarówno do dań zimnych jak i ciepłych.

olej rafinowany

Czy rafinowany olej rzepakowy jest tak samo zdrowy?

Wielu przeciwników rafinacji błędnie podkreśla, że w trakcie tego procesu olej rzepakowy traci swoje cenne wartości odżywcze. Tymczasem rafinacja nie wpływa istotnie na zawartość cennych składników oleju. Nie zmienia również profilu kwasów tłuszczowych, w tym także cennych kwasów omega-3.

Rafinowany olej rzepakowy, tak samo jak ten  tłoczony na zimno,  jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 i charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E i steroli, obniżających zawartość cholesterolu we krwi.

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA OMEGA 3

jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 pomagających w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i dzięki temu wspiera zdrowe serca. Posiada doskonale walory smakowe i świetnie nadaje się również do celów kulinarnych.
ZOBACZ

Autor

Prof. dr hab. Krzysztof KrygierZakład Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych na Wydziale Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Podsumowanie
Rafinacja – co oznacza ten termin?
Tytuł
Rafinacja – co oznacza ten termin?
Autor
Wydawca
Poznaj się na tłuszczach
Logotyp