Zadaliśmy pytanie: Jak zrobić margarynę w domu? Oto odpowiedź: Smarowidła do pieczywa to produkt chętnie wykorzystywany w polskiej kuchni. Jednym z nich jest margaryna, przygotowywana z olejów i tłuszczów roślinnych. Ten dodatek do kanapek można znaleźć nie tylko na sklepowych półkach, ale przygotować także samodzielnie w domu.


Jak zrobić margarynę?
 

Przepis na domową margarynę

Margaryny najczęściej produkowane są z oleju rzepakowego lub oleju słonecznikowego. Nie każdy wie, że można ją także przygotować domowym sposobem, na bazie tych tłuszczów.

Jak zrobić margarynę? Składniki

Do przygotowania domowej margaryny potrzebujemy:

Opcjonalnie, chcąc nadać aromat margarynie możemy dodać:

  • 2 łyżeczki soku z cytryny,
  • 1 łyżka posiekanego szczypioru,
  • 1 łyżka posiekanego koperku,
  • 1 łyżka kolendry,
  • 1 ząbek drobno posiekanego czosnku.

Przygotowanie domowej margaryny

W garnku rozpuszczamy tłuszcz kokosowy i przelewamy do metalowej miseczki. Dodajemy olej roślinny i miksujemy mikserem na dużych obrotach lub energicznie ubijamy trzepaczką.

Dodajemy żółtka jaj, mleko, sól i dodatkowe składniki do smaku:

  • zioła
  • sok z cytryny
  • czosnek

Dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 10 minut do lodówki.

Dlaczego warto sięgnąć po margarynę?

Według rekomendacji wiodących instytucji żywieniowych  w Polsce i na świecie (IŻŻ, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Światowa Organizacja Zdrowia), w diecie dorosłych osób dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych powinno być możliwie najniższe (przy odpowiedniej wartości odżywczej diety). [1], [2], [3]

Również w holenderskich Wytycznych Żywieniowych, które zostały opublikowane w kwietniu 2016, w European Journal of Clinical Nutrition pojawiły się rekomendacje dotyczące zwiększania udziału produktów roślinnych w diecie, m.in. miękkich margaryn i olejów roślinnych.

Dzięki korzystnemu profilowi tłuszczowemu, opartemu o nienasycone kwasy tłuszczowe, pozytywnie wpływają one na stężenie cholesterolu w surowicy krwi [4].

Przypisy:

[1] Joint WHO/FAO expert consultation “Diet, Nutrition, and the prevention of chronic diseases”, WHO Technical report series 916, Geneve, 2008

[2] Scientific Opinion on Dietary Reference Values for fats, including saturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids, monounsaturated fatty acids, trans fatty acids, and cholesterol, „EFSA Journal” 8(3),2010, 1461.

[3] Jarosz M. (red. nauk.), Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, IŻŻ, 2012.

[4]  Pachocka L. Spożycie miękkich margaryn zgodne z zaleceniami wiodących instytucji, http://www.wspolczesnadietetyka.pl/nowosci-w-zywnosci/spozycie-miekkich-margaryn-zgodne-z-zaleceniami-wiodacych-instytucji