Olejek migdałowy to jasnożółty olej charakteryzujący się łagodnym, słodkawym smakiem i przyjemnym (również charakterystycznym) zapachem. Choć jego nazwa kojarzy się bardzo smakowicie, jest wykorzystywany głównie w kosmetyce i aromaterapii.

W kuchni częściej stosuje się nasiona migdałowca (migdały). Pozyskiwany z nich olejek stosowany jest jako aromat do ciast i ciasteczek.

Olejek migdałowy wytwarzanie

Jak wytwarza się olej migdałowy?

Olej migdałowy pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia nasion migdałowca. Rozróżnia się jego dwa rodzaje: olej ze słodkich migdałów (pozyskiwany z jak sama nazwa wskazuje ze słodkich migdałów) i gorzki olejek migdałowy (tłoczony z gorzkich migdałów).

Najcenniejsze i najczęściej stosowane w produkcji są odmiany słodkie migdałowca.

olejek migdałowy skład

Olejek migdałowy – skład

Olejek migdałowy charakteryzuje się wysoką zawartością Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.

olejek_17012017

Olejek migdałowy składa się z takich kwasów tłuszczowych jak:

  • oleinowy: 43,8-77,0%;
  • linolowy: 20,0-44,5%;
  • palmitynowy: 4,5-9,8%;
  • stearynowy: 2,1-4,0%.

Olejek migdałowy jest źródłem witamin A, B1, B2, B6, a w szczególności charakterystycznej dla olejów witaminy E.

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA OMEGA 3

jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 pomagających w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i dzięki temu wspiera zdrowe serca. Posiada doskonale walory smakowe i świetnie nadaje się również do celów kulinarnych.
ZOBACZ

olej migdałowy w kosmetyce

Zastosowanie olejku migdałowego w kosmetyce

Ze względu na wysoką zawartość NNKT oraz zawartość witaminy E olej migdałowy dobrze zmiękcza naskórek i wzmacniania lipidową barierę ochronną skóry.Szczególne znaczenie ma w tym przypadku zawartość kwasu linolowego, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naskórka.

Pielęgnacja skóry

Olejek działa więc odżywczo, usprawnia odnowę naskórka, rozjaśnia go, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jego właściwości sprawiają, że jest naturalnym emolientem.

Z tego powodu jest składnikiem wielu mydeł, balsamów i kremów do ciała. Sprawdza się w pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci, dlatego znajduje zastosowanie w oliwkach i kosmetykach pielęgnacyjnych dla maluchów.  Może być stosowany także w czystej postaci jako olejek do masażu, kąpieli czy krem.

Pielęgnacja włosów i paznokci

Naturalne właściwości wzmacniające olejku migdałowego są przydatne nie tylko w pielęgnacji skóry, ale również włosów i paznokci. Wsmarowany w płytkę paznokcia lub włosy pomoże je wzmocnić, ograniczy ich rozdwajanie się i łamliwość.

Jego zastosowaniu kosmetyce sprzyja także jego konsystencja. Olej migdałowy zaliczany jest do tzw. suchych olejków.

Olej migdałowy łatwo się wchłania, nie pozostawiając odczucia lepkości na skórze.

Przypisy

R. Kaczmarczyk, “Migdałowiec zwyczajny oraz trójklapowy”, Wszechświat, T. 114, NR 4-6/2013, s. 98

Podsumowanie
Olejek Migdałowy
Tytuł
Olejek Migdałowy
Autor
Wydawca
Poznaj się na tłuszczach
Logotyp