Miażdżyca jest chorobą tętnic, której powikłania (zawał serca i udar mózgowy) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, przyczyną tego schorzenia jest powstawanie blaszki miażdżycowej.

miażdżyca - blaszki miażdżycowe

Blaszka miażdżycowa – co to takiego?

Blaszką miażdżycową nazywamy stwardnienie naczyń krwionośnych. Stan ten jest spowodowany przez wytworzenie się tzw. „kieszonki” pomiędzy warstwą mięśni gładkich oraz warstwą śródbłonka, tworzących ścianę tętnic.

Blaszka miażdżycowa składa się głównie z cholesterolu LDL, innych substancji tłuszczowych, pozostałości z rozpadu komórek, wapnia oraz fibryny (substancji powodującej krzepnięcie), które gromadzą się w powstałej „kieszonce” i powodują jej sztywnienie.

Przyczyny procesu tworzenia się samej blaszki nie są wciąż do końca wyjaśnione, ale na pewno zalicza się do nich wysoki poziom cholesterolu (szczególnie LDL-C), palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie oraz nieprawidłowe odżywianie, np. nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych.

miażdżyca powstawanie

Jak przebiega proces powstawania blaszki miażdżycowej?

Proces powstawania blaszki miażdżycowej rozpoczyna się od uszkodzenia / rozszczelnienia ściany śródbłonka, który wyścieła wnętrze tętnic. Przez powstałe w ten sposób „wejście” przechodzą cząsteczki cholesterolu LDL, jak i inne substancje płynące wraz z krwią przez naczynie.

Organizm zaalarmowany wysyła w to miejsce monocyty – komórki, które mają za zadanie „posprzątać” w miejscu uszkodzenia. Po dotarciu na miejsce monocyty zamieniają się w sprzątające makrofagi, które „zjadają” cząsteczki cholesterolu LDL nagromadzone w uszkodzonym śródbłonku. Niestety taka „cholesterolowa dieta” powoduje, że makrofagi przekształcają się w tzw. komórki piankowate, a te pękają tworząc cholesterolowe złogi, które w miarę zwiększania się ich ilości zamykają światło tętnicy, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.

W dalszym procesie dochodzi do zgrubienia i stwardnienia tkanek wokół złogów blaszki. Sprawia, to że naczynie krwionośne staje się bardziej kruche. W ten sposób zwiększa się ryzyko pęknięcia wspomnianej blaszki. Uwolnione w ten sposób złogi mogą całkowicie zablokować przepływ krwi przez naczynie, doprowadzając w tym miejscu do zatoru (serce, mózg, kończyny).

Miażdżyca i powstawanie blaszki miażdżycowej są ze sobą ściśle związane!

REKLAMA

CZY WIESZ ŻE…

OPTIMA CARDIO

zawiera naturalne sterole roślinne skutecznie obniżające poziom cholesterolu już po trzech tygodniach codziennego stosowania. Posiada doskonałe walory smakowe i świetnie nadaje się również do celów kulinarnych.
ZOBACZ

miażdżyca - jak zapobiegać

Jak zapobiec powstawaniu blaszki miażdżycowej?

Zdarza się, że rozwój blaszki miażdżycowej ma silne podłoże genetyczne. W większości przypadków można mu zapobiec poprzez zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są oleje roślinne, ryby i wysokiej jakości miękkie margaryny.

Miażdżyca – Twoja decyzja!

Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz zrezygnować z używek. Palenie tytoniu ma niebagatelny wpływ na możliwość wystąpienia miażdżycy. Podobnie miażdżyca związana jest z nieprawidłowym odżywianiem i stresem. Bardzo ważne jest również regularne monitorowanie stężenia lipidów we krwi.

Przypisy

  1. Niedźwiedzka-Rystwej, A. Mękal, W. Deptuła, Komórki układu odpornościowego w miażdżycy – wybrane dane, Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej (online), 2010; tom 64: s. 417-422.
  2. Pasierski, Z.Gaciong, Rozwój i regresja miażdżycy, [w]: tenże, Angiolodia, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2004, s. 50-57.
Podsumowanie
Skąd bierze się miażdżyca?
Tytuł
Skąd bierze się miażdżyca?
Autor
Wydawca
Poznaj się na tłuszczach
Logotyp